Menu
RSS
Davutoğlu AK Parti'den İstifa Etti

Davutoğlu AK Parti'den İstifa Etti

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu,...

Antalya CHP Partilerinin 96. Kuruluş Yıldönümünü Coşkuyla Kutladılar

Antalya CHP Partilerinin 96. Kuruluş Yıldönümünü C…

CHP Antalya İl Başkanlığı part...

Antalya’da Dağ Keçilerinin Yaşam Alanındaki Mermer Ocağı İznine Dava Açıldı

Antalya’da Dağ Keçilerinin Yaşam Alanındaki Mermer…

Antalya'nın İbradı ilçesinde s...

Antalya iyi Parti Milletvekili Çokal: Antalya Valisi Saltanatın mı Mabeyncsidir?

Antalya iyi Parti Milletvekili Çokal: Antalya Vali…

667.Tarihi Elmalı güreşleri sı...

Antalya CHP 96. Yaş Günü’nde Atasına Çelenk Sundu

Antalya CHP 96. Yaş Günü’nde Atasına Çelenk Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96...

Antalya'da 4.0 Büyüklüğünde Deprem

Antalya'da 4.0 Büyüklüğünde Deprem

Akdeniz'de, Alanya yakınlarınd...

Antalya Valiliğinden 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Kararları

Antalya Valiliğinden 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı…

2019-2020 eğitim öğretim dönem...

Prev Next

Antalya CHP Milletvekili Özer: Tarım Bakanlığına Kanunsuz Atama Yapıldı mı?

Antalya CHP Milletvekili Özer: Tarım Bakanlığına Kanunsuz Atama Yapıldı mı?

CHP Antalya Milletvekili Özer, yaklaşık 10 ay önce atanan Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı’nın kamuda en az 5 yıllık hizmet şartını taşımadığı iddiasını Meclis’e taşıdı. Bakan Pakdemirli’ye bir önerge veren Özer, “Atamaya göz yumulmasının nedeni nedir?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 19 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararname kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na atanan Ecmel Ercan’ın bu atama için kanuni yeterliliği olmadığı iddiası Meclis gündemine taşındı.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir soru önergesi vererek, kamuda atamaları düzenleyen 3 Nolu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde ‘kamuda en az 5 yıllık hizmeti bulunmak’ şartına dikkat çekti ve Ecmel Ercan hakkındaki iddiayı dile getirdi.

Atamayı Onayan Gitti, Atanan Kaldı

CHP’li Özer’in Bakan Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şöyle:

Ecmel Ercan hakkındaki söz konusu iddialar doğru mudur? 5 yıllık kamu hizmeti olmadığı halde, Ercan’ın atanmasına göz yumulmasının nedeni nedir?

Eğer bu atamanın yasal olmadığının farkına varıldıysa Ecmel Ercan neden göreve devam ettirilmiştir? Ercan’ı göreve devam ettiren Bakanlığınız mıdır, atamayı yapan Cumhurbaşkanlığı mıdır?

Bakanlığın en stratejik birimlerinin başında gelen Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na yapılan bu atama yasal değilse, 10 aydır Bakanlıktaki döner sermaye başta olmak üzere Türkiye genelinde yapılan ihaleler ve satın almalar hukuk karşısında yok hükmünde değil midir?

Kanunen atamanın yok hükmünde olması, Ecmel Ercan’ın görev süresi içinde yaptığı bütün işlemleri de hukuken tartışmalı hale getirdiğine göre, bu hukuksuzluk nasıl giderilecektir?

Ecmel Ercan’ın kanuni yeterliliği olmadığı halde atama yazısını kabul eden dönemin Personel Genel Müdürü Kamil Tabak’ın yaklaşık beş ay sonra görevden alınmasının sebebi bu yasal olmayan atamayı onaylaması mıdır? Eğer öyleyse Ecmel Ercan niye görevden alınmamıştır?

SPK Suç Duyurusunda Bulundu İddiası

Ecmal Ercan’ın kanunu yeterliliği olmadığı halde Tarım ve Orman Bakanlığına atanmış olmasının yanısıra Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından da hakkında suç duyurusunda bulunulduğu iddiası dile getirildi.

Suç duyurusuna neden olarak ise Ercan’ın Bakanlar Medya şirketinde Yönetim Kurulu Başkan vekilliği yaptığı dönemde şirketin zarara uğratılması eylemine yardımcı olmak, şirket stok ve makinelerinin şirket bünyesinden çıkartılarak şirketin zarara uğratılması,

gerçeğe aykırı finansal tablo düzenlemesi suçlarının gösterildiği belirtildi. Söz konusu iddiaların yer aldığı haber, Tarımdan Haber isimli internet sitesinde yayınlandı.

Konuyla ilgili Ercan’ın konuşmadığı, bürokratların Bakanın bilgisi olmadan bir açıklamada bulunma hakkı bulunmadığını gerekçe göstererek, sorulara yanıt vermediği kaydedildi.

yukarı çık
0
Paylaşım