Menu
RSS

Antalya Konyaaltı Kuşkavağı Ormanına “Karanlık Çete” Müdahalesi

Antalya Konyaaltı Kuşkavağı Ormanına “Karanlık Çete” Müdahalesi

Kuşkavağı Ormanı’nın 73 yıllık süren davası bugün görülecek. A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, kararın Antalyalılar yararına olmasını istediklerini söyledi. Gündüz bazı karanlık çetelerin gizli toplantıları sonrası ormandaki ağaçların kesimine başladıklarını, iş makinalarının rant alanında çalıştığının üzerinde durdu.

73 yıldır sonuç alınamayan ve Antalya’nın merkezinde bulunan Kuşkavağı Ormanı ile ilgili bugün mahkeme gerçekleşecek. A Platformu (Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu) ve Geçmişten Bugüne Antalya Dostları Platformu sözcüsü Hediye Gündüz,

bu zaman kadar ellerinden geleni yaptıklarını ve kararın orman lehine olması gerektiğini söyledi.

1947 yılından bu yana mahkemelik olan orman arazisi, 2017 yılında, 200 ile 300 yaş arasında yüzlerce çamağacı kesildi.  Ardından ağaç katliamı kamuoyu gündemine gelmiş, çevre örgütleri ve vatandaşlar tepki göstermişlerdi.

Ancak gelen tepkiler üzerine, olmayan kaldırıma yol çalışması tabelası koyularak farklı bir yol izlendi.

‘Elimizden Geleni Yaptık’

Kuşkavağı Ormanı’nın Antalya’nın rantı en yüksek Konyaaltı Sahilinin kıyısında yer aldığı bilgisini veren Hediye Gündüz, “Bildiğiniz gibi Antalya’nın taşı toprağı altın gibi görülüyor, ancak aynı zamanda şehir merkezindeki Kuşkavağı Ormanı sahipsiz durumda.

Kuşkavağı Ormanı’nın mahkemesi 22 Eylül 2020 Salı günü. Antalya’nın gözü kulağı mahkemenin vereceği kararda. Bizler, 3 yıldır bu bölgenin rantiyecilerden kurtarabilmesi için elimizden geleni yaptık.

İşlenen bütün suçları başta Antalya Cumhuriyet Savcılığı olmak üzere ilgili bütün kurumlara bildirdik. Ormanı tahrip eden kişiler hakkında Orman Bölge Müdürlüğünün açtığı davaların olduğunu biliyoruz.

22 Eylül’de yapılacak mahkemede verilecek karar sonrasında da Kuşkavağı ormanı için var gücümüzle Orman Bakanlığının sürdürdüğü mahkeme için mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

‘Davanın Takipçisiyiz’

“Kuşkavağı Ormanı, yanındaki 4 adet su kaynağı, dere ve sulak alanın, doğal bir cennet ve doğal bir değer” diyen Gündüz, “Antalya’nın merkezinde yer alan bu doğal değer Antalya halkına aittir.

Çünkü burası orman olduğu için Orman Bakanlığı 1947’den bu yana davayı sürdürüyor ve müfettişlerin verdiği rapor da bu alanın ‘orman’ olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, bölgedeki çamlar, maki bitkileri, kuşlar, su kaynağı,

dere ve sulak alan, alanın doğal orman alanı olduğunu gösteriyor. Böyle bir alanın Antalya halkının olması ve kamu adına yaşaması gerekli. Bu nedenle Kuşkavağı’nda Ormanı’nın korunması ve Antalya halkına kalması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Bu konuda Orman Bakanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğünün sürdürdüğü davanın takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

‘Karar Orman Lehine Olmalı’

Kuşkavağı Ormanı’nın 3 yıldır tahrip eden rantçıların elinde kalmasının adaleti tersyüz edeceğini söyleyen Gündüz, “Alanı tahrip eden kişiler 3 yıldır, ormana verilebilecek bütün zararları verdiler.

Orman kesmişler, yakmışlar, içine mıcır dökmüşler, iş makinalarıyla tahrip etmişler, kestikleri çamların yerine yaşlı zeytin ağaçları dikerek mahkemeyi yanıltmak istemişler. Bunca zarardan sonra mahkemenin Kuşkavağı kararında rantçıların değil ormanın lehine olmasını bekliyoruz” dedi.

Kuşkavağı Ormanı’nda Ne Oldu?

Kuşkavağı’nın geçmişi hakkında bilgi veren Gündüz şunları söyledi;

“Konyaaltı Belediye binasının arkasında yer alan ve Antalya’nın değerli alanlarından olan 145 bin metrekarelik Kuşkavağı Ormanı rantçı saldırıların hedefinde kaldı. Yargıtay kararı ve Orman Bakanlığı bu bölge için ‘Orman alanıdır’ demesine rağmen

1947 yılından beri devam eden bir dava var. Bu davanın rant sevdalı tarafları, bu çok değerli alanı orman vasfından çıkarıp ele geçirebilmek için gizli gizli ağaçları keserek, ormana iş makineleri sokup, parselleri çevirip ve bölgede akla hayale gelmedik tahribatlar yaptılar.

Alanda toplam 2 bin adet çam ağacı bu kişiler tarafından kesilmiş, hukuksuz olarak satılarak suç işlenmiş. Sonra bu alanın çevresini çit ve duvarla çevirdiler ve bir yandan da yaşlı zeytin ağaçları ve mazı bitkileri diktiler.

Bu zeytinleri dikmelerinin nedeni de şöyle: Mahkemesi devam eden alanda Yargıtay’ın verdiği bir kararda şöyle deniliyor: “Alanların ziraat uzmanı bilirkişilerle inceleme yaptırılarak tapu kaydı kapsamı dışındaki orman sayılmayan parseller yönünden

zilliyetlikle kazanılabilecek kültür arazisi olup olmadığı belirlenip bu yolda rapor alınmalı. Varsa zilliyetlik tanıkları taşınmazlar bazında dinlenmeli, zilliyetin ne zaman başladığı kaç yıl ne şekilde devam ettiği sorulup,

kesin tarih ve olgulara dayalı açık yanıtlar alınıp tespit tarihine kadar gerçek kişiler yararına zilliyetlikle kazanma koşullarının oluşup oluşmadığı belirlenmeli.”

‘Hukuki Boşluk Yaratıldı’

“Biz burada geçmişten bugüne yıllardır tarım yapıyorduk” diyerek mahkemenin yanıltılması hedeflendiğini söyleyen Gündüz, “ Bu işlem, mahkemelik alanlarda işlem yapılması yasakken ve bizlerin bütün resmi kurumlara şikayetimize rağmen 3 yıldır devam ediyor.

Yüz milyonlarca lira değerindeki Kuşkavağı Ormanı’nın davası devam ettiği halde, Konyaaltı Tapu Müdürlüğü’ndeki kayıtlarda, 426 parsel ve 16 adet parselin üzerinde ‘Davalı’ diye ‘Tedbir şerhi’ bulunmadığı için hukuki boşluk yaratılmış.

Bu hukuki boşluğa neden olanlar kimlerdir ve bu hukuki boşluk neden yaratıldı? Bu hukuki boşluk halen neden devam ediyor? Davalık olan bu alanı mahkemede kazanacaklarını düşünerek, alan büyük olduğu için sahile yol açtılar.

Bu yol halen oradadır ve hukuksuzdur” diyerek Kuşkavağı Ormanı’nın Antalyalılara kalmasını talep ettiklerini söyledi.

A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu

Geçmişten Bu Güne Antalya Dostları Platformu

yukarı çık
0
Paylaşım