Menu
RSS
Pehlivanlar Bugün Saat 14.30’da Döşemealtı’nda Karşılanacak

Pehlivanlar Bugün Saat 14.30’da Döşemealtı’nda Kar…

663.Tarihi Kırkpınar Yağlı Gür...

CHP lideri Özel'den Eylem Çağrısı: Ayağa Kalkın, Saat 21'de Işıkları Açıp Kapatın

CHP lideri Özel'den Eylem Çağrısı: Ayağa Kalkın, S…

“Türkiye’yi ayağa kalkmaya dav...

Üç İşçi Konfederasyonundan Ortak Bildiri: İnsan Onuruna Yaraşır Bir Yaşam

Üç İşçi Konfederasyonundan Ortak Bildiri: İnsan On…

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, "İnsa...

Eğitim İş: Öğretmeni Mesleksizleştirme Kanununa Karşı Meslek Nöbetimizi Başlattık

Eğitim İş: Öğretmeni Mesleksizleştirme Kanununa Ka…

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na k...

Akdeniz'de 4.1 Büyüklüğünde Deprem!

Akdeniz'de 4.1 Büyüklüğünde Deprem!

AFAD tarafından yapılan açıkla...

Antalya DİSK: TUİK Gerçekleri Açıkla, Ekmeğimle Oynama!

Antalya DİSK: TUİK Gerçekleri Açıkla, Ekmeğimle Oy…

TÜİK’in açıkladığı resmi veril...

Prev Next

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ümit Ant: Çalışacak İş Güvenliği Uzmanı Bulamıyoruz!

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ümit Ant: Çalışacak İş Güvenliği Uzmanı Bulamıyoruz!

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Ümit Ant yaptığı yazılı açıklamada “İş sağlığı ve güvenliği sektöründe çalışacak

OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) bünyesinde görev yapacak iş güvenliği uzmanı bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

“A-B-C sınıflarına ayrılan iş güvenliği uzmanlarından özellikle A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulmak çok zorlaştı” diyen ant açıklamasına şöyle devam etti:

“İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle OSGB bünyesinde çalışarak firmaları ziyaret edecek çalışanların iş kazalarına karşı alınacak tüm önlemleri belirleyecek ve işverene danışmanlık yapacak iş güvenliği uzmanı sayısı maalesef yeterli değil.

Bazı iş güvenliği uzmanları belgeleri olmasına rağmen sektördeki risklerden dolayı iş güvenliği uzmanlığı yapmak istemiyorlar.

Gerçekleşen her iş kazasında ilk önce suçlanan görevliler iş güvenliği uzmanları olduğu için insanlar bu meslekten uzaklaşıyorlar.

Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği sektöründe yaşanan fiyat rekabetinden dolayı çok düşük fiyatlara anlaşma yapan OSGB’ler bünyelerinde çalışan iş güvenliği uzmanlarına çok düşük ücretler vermektedirler ve bu sebepten dolayı da iş güvenliği uzmanları mesleklerini yapmak istemiyorlar.

Çok tehlikeli iş yerlerinde kişi başı 40 dakika görev yapması gereken iş güvenliği uzmanları 1 ay boyunca 11.700 dakika hizmet vermek zorundalar. Bu iş yükünün fazla olduğunu düşünen iş güvenliği uzmanları mesleklerini yapmak istemiyorlar.

Antalya'da 90 adetin üzerinde OSGB bulunmasına ve iş imkanlarının yüksek olmasına rağmen çalışacak iş güvenliği uzmanı bulamıyoruz.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, firmaların iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmeti için ücretleri işverenden aldıklarından dolayı sektörde inanılmaz bir fiyat rekabeti vardır. Bunun önüne geçmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işveren ve OSGB’leri ücret konusunda karşı karşıya getirmemelidir.

Hem sağlıklı bir iş sağlığı güvenliği hizmeti verilmesi için hem de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için OSGB’ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmelidirler.

Mevcut koşullarda iş sağlığı ve güvenliği sektöründe çalışacak yeterince iş güvenliği uzmanı bulmakta zorlanmaya devam edeceğiz.

A-B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan tüm meslektaşlarımızı iş sağlığı ve güvenliği sektörüne çalışmaya davet ediyorum.

Antalya İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği olarak bize başvurduklarında onlara iş imkanı sağlama konusunda gerekli tüm desteği vermeye hazırız.”

yukarı çık
0
Paylaşım