Menu
RSS
Altın Portakal Festivali Bu Yıl İçinde Mutlaka Yapılacak

Altın Portakal Festivali Bu Yıl İçinde Mutlaka Yap…

Üst üste patlayan skandallar s...

Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi

Altın Portakal Film Festivali İptal Edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Ba...

Antalya Baro Başkanı’ndan Oturma Eylemi

Antalya Baro Başkanı’ndan Oturma Eylemi

Antalya Barosu Başkanı Hüseyin...

Antalya’da Gözaltına Alınan Yurtseverler Serbest Bırakıldı

Antalya’da Gözaltına Alınan Yurtseverler Serbest B…

Deniz Gezmiş’i anma etkinliğin...

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da Toplandı

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciler Kurulu Antalya’da T…

Devrimci İşçi Sendikaları Konf...

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Alacağız

CHP Kepez Hedefe Kenetlendi: Kepez Belediyesini Al…

CHP Kepez ilçe seçimleri sonuc...

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık

ÇEDES'e Karşı Miting: Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşi…

İzmir'de ÇEDES projesine karşı...

Prev Next

Perge, Expo'ya hazır mı?

 • Yazan 
Perge, Expo'ya hazır mı?

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu, dünyanın en önemli antik şehirlerinden biri olan Perge'nin, Expo 2016'ya yetiştirilmesini istedi.

Ağustos ayı toplantı gündemini, 'Perge Expo 2016'ya Hazır mı?' olarak belirleyen Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu, bu konuda hazırladığı öneri raporu başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Expo 2016 Komitesi'ne iletecek.

Çalışma grubu üyelerinin yanı sıra, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Perge Kazıları Başkanı Arkeolog Sedef Çokay, Seyahat Acentaları Derneği (SAYD), Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Turizm Şoförleri Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ve acente temsilcileri ile profesyonel turist rehberlerinin katıldığı toplantıda Perge'nin, Expo için önemine bir kez daha dikkat çekildi.

TURİZMCİLERİN İLGİSİ

Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel’in Perge kazılarının son durumuna dair bilgiler verdiği sunumu sonrasında, Arkeolog Sedef Çokay kazı detaylarını turizmcilerle paylaştı. Özellikle son yıllarda şehrin batısında açığa çıkarılan buluntulardan etkilenen turizmciler, artık Perge ziyaretlerinin rotasının değişeceğini ve Perge’de daha kapsamlı ziyaretler yapılması gerektiğini dile getirdiler.

PERGE ÇEKİM GÜCÜ OLMALI

Karşılıklı soru ve fikirlerin görüşülmesinden sonra Turizmciler Perge kazıları ile ilgili önerilerini şu şekilde sıraladılar:

Perge, Expo 2016’nın çekim gücü olmalı. Turistler, Expo etkinliği esnasında Dünya’nın en önemli antik şehirlerinden birini ziyaret etme şansına sahipler. Hedeflenen 8 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak için hem Perge’nin Expo 2016’ya hem Expo 2016’nın Perge’ye ihtiyacı var. Aradaki bu bağ güçlendirilmeli. Expo 2016, Perge’nin tanıtımı açısından önemli bir fırsat olacaktır. Bu bağlamda aşağıdaki önerilerimizin dikkate alınarak değerlendirilmesi ve somut adımlar atılması, bölgedeki turist akışına önemli bir katkı sağlayacaktır:

 • Perge ışıklandırılmalı

Expo 2016 esnasında geceleri birçok etkinlik gerçekleşecektir. Sıcak yaz günlerine denk geldiği için, gece ziyaretlerinin gündüzden daha çok olması beklenmektedir. Bu bağlamda Perge’nin gece ziyaret edilebiliyor olması, turlara iştirakleri artıran bir etken olacaktır.

 • Perge Tiyatrosu ziyarete açılmalı

Perge’nin girişinde yıllardır atıl bir durumda, ziyarete kapalı olan Perge Tiyatrosu, çok basit düzenlemelerle ziyaretlere uygun bir hale getirilebilir.

 • Unesco Dünya Mirası

2009 yılında Unesco Dünya Mirası geçici listesine dahil olan Perge şehrinin Dünya Mirası listesine girmesi için çalışmalar hızlandırılmalıdır. Perge, bunun için Unesco’yu ikna edebilecek birçok değeri içinde barındırmakta ve bütün koşulları yerine getirmektedir.

 • Ölü şehir

Perge, doğal sit alanı çok büyük olan bir antik şehir olmakla birlikte, en büyük eksikliği şehrin Efes, Afrodisias ya da Bergama gibi ‘yaşayan şehir’ görüntüsü vermemesidir. Yapılan kazılara paralel olarak şehir ‘ölü bir kent’ görüntüsünden çıkarılıp ziyaretçiler için cazip bir hale getirilmelidir.

 • Su kanalı

Perge’nin en değerli varlıklarından olan ve bütün şehrin ortasından geçen su kanalının projelendirilerek, 1500 yıl sonra tekrar kanalın içinden su akmasının sağlanması şehrin durgun görüntüsünü tamamen değiştirecektir.

 • Replikler sergilenmeli

Perge’de bulunan yüzlerce muhteşem eser hâlihazırda ziyaretçi sayısının sınırlı kaldığı Antalya Müzesi'nde sergileniyor. Şehrin görüntüsünün daha iyi canlandırılabilmesi için bu eserlerin kopyalarının Efes’teki gibi Perge’de sergilenmesi resmin tamamlanmasını sağlayacaktır.

 • Expo’ya köprü

Perge ile Expo 2016 arasındaki bağlantıyı sağlamak için Perge ören yerinde küçük bir ‘Expo 2016 Bahçesi’ kurulması ziyaretçilerin Expo’ya yönlendirilmesine yardımcı olacaktır.

 • Antalya Müzesi Expo’ya

Antalya Müzesi bölgedeki ören yerlerinden çıkarılmış mükemmel eserler barındırıyor. En az 5 milyon turistin ziyaret edeceği Expo 2016 alanına Antalya Müzesi bölümü kurularak bu eserlerin çok daha büyük kitlelere sergilenmesi önemli bir tanıtım hamlesi olacaktır.

 • Perge’ye 10 proje

Kazıların daha hızlı ilerleyebilmesi ve sponsor desteğini sağlamak adına Perge’de oluşturulacak 10 proje turizmcilerle paylaşılarak, destek talep edilmelidir.

 • Perge’nin tanıtımı

Bölgedeki, hatta ülkemizdeki birçok ören yerinden daha büyük ve önemli olduğu halde, Perge’nin ulusal basınımızda yeteri kadar işlenmemesi bu şehre karşı yapılan bir haksızlıktır. Expo 2016'ya doğru Perge’nin sık sık gündeme taşınması, kazılarla ilgili yeniliklerin kamuoyunla paylaşılması büyük önem arz etmektedir.

yukarı çık
0
Paylaşım