Menu
RSS
Manavgat'da Evleri Yanan Köylülerden Dilekçe Eylemi

Manavgat'da Evleri Yanan Köylülerden Dilekçe Eylem…

Manavgat'da yaşanan yangında e...

Antalya CHP İl Başkanı’ndan Ak Parti İl Başkanına: Yüreğiniz Varsa Aynı Ciddiyetle Yanıtlayın!

Antalya CHP İl Başkanı’ndan Ak Parti İl Başkanına:…

AKP İl Başkanı Ethem Taş’ın dü...

Yöresel Ürünler Fuarı 11. Kez Kapılarını Açtı

Yöresel Ürünler Fuarı 11. Kez Kapılarını Açtı

Antalya Ticaret Borsasınca (AT...

Akaryakıt zamları sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "Acil" Çağrı: Toplanmamız Lazım

Akaryakıt zamları sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'ndan …

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçd...

Motorine Bir Zam Daha! Fiyat 8,50'ye Doğru Gidiyor

Motorine Bir Zam Daha! Fiyat 8,50'ye Doğru Gidiyor

Cuma günü 41 kuruş zam gelen m...

Antalya’da Bulunan Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nın Adayıyla İlgili İlginç Çıkış: Siz Onu Seveceksiniz

Antalya’da Bulunan Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nı…

Halk müziği sanatçısı Arif Sağ...

YÖREX ile 81 İl Antalya’da Buluşacak

YÖREX ile 81 İl Antalya’da Buluşacak

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ...

Prev Next

Antalya CHP Milletvekili Budak: Bandrol İhalesinden Kötü Kokular Geliyor

Antalya CHP Milletvekili Budak: Bandrol İhalesinden Kötü Kokular Geliyor

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, geçen sene tartışmalı bir şekilde yüksek fiyatlarla sigara ve alkollü içkiler bandrol basım işini alan şirketin kamuoyunda aldığı devlet ihaleleri ile

sıkça gündeme gelen başka bir holdinge devredilmesini TBMM gündemine taşıdı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, “Göz göre göre yetim hakkı yandaşlara aktarılıyor” dedi. Budak, adrese teslim yapılan bandrol ihalesini

çok yüksek ücretle alan DNS İnovasyon firmasının, verdiği taahhütlerin süresi dolmadan bütçedeki kara delik olan şehir hastanelerini de işleten CCN Hastane Hizmetleri ve İşletmeleri A.Ş’ye ait DİAS Bilişim’e devredildiğini söyledi.

Budak, “Yandaşlarına yağmalatmadıkları bir darphane kalmıştı, sıra ona da geldi. İki milyon sermaye ile kurulmuş şirkete önceden 120 milyon liraya yapılan bandrol basım işinin 500 milyon liralık ihale ile verildiği basına yansıdı. Bakanlık da bu iddiayı yalanlamadı.

Sonrasında şirket yapmayı taahhüt ettiği işlerin süresi dolmadan hemen önce el değiştirdi. Darphane de yandaşlara rant kapısı yapıldı. Bandrol ihalesinden kötü kokular geliyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yapılan ihalelerin ciddi şeffaflık sorunları olduğunu dile getiren Budak, şunları söyledi:

“Çok detaylı bir mekanizma kurulmuş. İki milyon sermaye ile yeni bir şirket kuruluyor. Bu arada ihale yapacak kamu kurumu, bir gecede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile pazarlık usulü ya da doğrudan temin yoluyla ihale yapabilir hale getiriliyor.

Şirketin kuruluşunun üstünden 3 ay geçmeden sigara ve alkollü içkiler bandrol basım işi, eskiden yapılan ihalelerin 4 katı fiyatla (500 milyon lira bedelle) bu şirkete veriliyor. Sözleşmenin hangi yöntemle bu firmaya verildiği ve sözleşmenin şartları kamuoyuna açıklanmıyor,

ancak ihalenin yüksek bedelle 3 ay önce kurulan bir şirkete verildiği basına yansıyınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bir açıklama yayımlıyor.

Açıklamada, ihaleyi alan firmanın gelişmiş ve yüksek kapasitede bir veri merkezi kuracağı ve merkezi ihale süresinin sonunda Gelir İdaresi Başkanlığı’na devredeceği, 12 ay içerisinde 260 milyon yatırım yapacağı ve 200’den fazla istihdam yaratacağına dair taahhütleri olduğu ifade ediliyor.

Bu taahhütler yerine getirilmiş mi diye baktığımızda şirketin daha geçen ay başka bir yandaş firmaya aktarıldığını görüyoruz. İhaleyi alırken verilen sözlerin şirket tarafından tutulmadığına ve kamunun zarara uğratıldığına dair çok ciddi şüpheler var”

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Sigara ve içki bandrolleri basım işi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne hangi yöntemle, hangi gerekçeyle devredilmiştir? Darphane ve Damga Matbaası Müdürlüğü’ne hangi gerekçelerle pazarlık usulü ve doğrudan temin yöntemi ile ihale yapma yetkisi verilmiştir?

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, sigara ve içki bandrolleri basım işini özel bir firmaya hangi usulle, hangi şartlarla devretmiştir? İlgili firma ne zaman kurulmuştur, daha önce yaptığı hangi işlere istinaden sözleşme bu firma ile imzalanmıştır?

Ticaret sicili gazetesi kayıtlarında 2 milyon lira sermaye ile 3 ay önce kurulan bir şirkete daha önce ortalama 120 milyon liraya verilen ihalenin 500 milyon lira bedelle verildiği iddiaları doğru mudur? İlgili firmanın el değiştirmesine yönelik imzalanan sözleşmede

herhangi bir kısıtlayıcı hüküm bulunmakta mıdır? İlgili firma, kurmayı ve sözleşme bitiminde Gelir İdaresi Başkanlığı’na devretmeyi taahhüt ettiği yüksek kapasiteli veri merkezini kurmuş mudur? Sözleşme tarihinden itibaren sözleşme konusu işlemler dolayısıyla

kamuya ne kadarlık bir ödeme yapılmıştır? İlgili firmaya kamudan herhangi bir kaynak ya da fon aktarılmış mıdır? İlgili firma 12 ay içerisinde yapmayı taahhüt ettiği yatırımların ne kadarını tamamlamıştır?

yukarı çık
0
Paylaşım