Menu
RSS
Hekimlerin Sesi TTB Susturulamaz!

Hekimlerin Sesi TTB Susturulamaz!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) y...

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen Yeniden Aday

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen Yeniden Aday

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i...

Antalya’da Konuşan CHP Genel Başkanı Özel: Turizm Kentlerini CHP’li Belediyeler Yönetiyor

Antalya’da Konuşan CHP Genel Başkanı Özel: Turizm …

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ...

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik Siyasete Atılıyor

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ba…

JMO Şube Başkanı Çeltik, sosya...

13. Antalya Kitap Fuarı Kapılarını Açtı; Başarır, ‘Başkanla 14. Kitap Fuarında Buluşacağız’

13. Antalya Kitap Fuarı Kapılarını Açtı; Başarır, …

Antalya Büyükşehir Belediye’si...

Prev Next

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Yargı, Kirli Siyasetin Bataklığında Çaresizce Çırpınmaktadır

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Yargı, Kirli Siyasetin Bataklığında Çaresizce Çırpınmaktadır

Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) tutuklu vekili Can Atalay için "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ile ilgili

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. İlk konuşmayı Çağdaş Hukukçular Derneğinden Avukat Ezgi Altınkurt yaptı.

Yargı Kirli Siyasetin Bataklığında Çaresizce Çırpınmaktadır

Altınkurt: “Yargıtay 3. Ceza Dairesi yetki sınırlarını aşarak Anayasa Mahkemesi kararına uymadığı gibi mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bu durum şaşırtıcı ve çarpıcı olmakla beraber bir başka durumun da gözler önüne serilmesine sebep olmuştur.

Yargı bütün kurumlarıyla beraber, kirli siyasetin bataklığında çaresizce çırpınmaktadır” dedi.

Altınkurt konuşmasını  şöyle sürdürdü:

“Siyasal iktidarın gölgesi ve uzantısı haline gelen, toplum nezdinde güvenilirliğini kaybetmiş durumda olan, AİHM kararlarını, anayasayı, hukukun temel ilkelerini uygulamayan ve uzun süredir muhalifleri susturma vasıtası haline gelen yargı, 8 Kasım günü skandal bir karara imza atmıştır.

Anayasa Mahkemesi, Hatay milletvekili seçilen Av. Şerafettin Can Atalay hakkında seçme ve seçilme hakkı ile kişi özgürlüğü güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vermiştir. Ve Anayasa mahkemesi, çok açık, net ve sade ifadelerle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine izlemesi gereken adımları anlatmıştır:

yeniden yargılama yap, infazı durdur, cezaevinden tahliyesini sağla ve yeniden yargılamada durma kararı ver.  6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre karara uymak dışında hiçbir seçeneği olmayan Ağır Ceza Mahkemesi kararı

derhal uygulaması gerektiği halde dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiş ve bir anlamda sorumluluğu savuşturmuştur. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise tarihte bir ilke imza atarak skandal bir kararla Anayasa Mahkemesi kararına uyulmamasına karar vermiştir.

Haberin Videosu:

Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hem Selahattin Demirtaş hem de Osman Kavala hakkında ihlal kararları vererek tahliye edilmesi gerektiğine hükmetmiştir. Üstelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Demirtaş ve Kavala kararlarında 18. Maddenin ihlal edildiğini,

yani bu kişilerin siyasi saiklerle kapatıldığını; bir nevi siyasal rehine olduklarını dile getirmiştir. Bu kararların uygulanmaması için de basit numaralara başvurulmuş; kararlar tabiri caizse atlatılmaya çalışılmıştır. Ancak tüm mahkeme kararlarından bağımsız olarak,

Sayın Demirtaş’ın, Sayın Kavala’nın ve Sayın Atalay’ın siyasi rehine oldukları demokratik kamuoyu ve toplumsal muhalefet açısından zaten tartışmasızdır.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi yetki sınırlarını aşarak Anayasa Mahkemesi kararına uymadığı gibi mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Bu durum şaşırtıcı ve çarpıcı olmakla beraber bir başka durumun da gözler önüne serilmesine sebep olmuştur.

Yargı bütün kurumlarıyla beraber, kirli siyasetin bataklığında çaresizce çırpınmaktadır. Yargıtay, Anayasanın uygulanmasının güvencesi olan Anayasa Mahkemesini  ve bizzat kendi varlığının kaynağı olan Anayasa’yı hiçe saymıştır. Yargı, siyasi saiklerle hareket ederek

yine kendisini hedef almıştır. Anayasanın 153. Maddesine göre “Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organları ile idare makamlarını bağlar”. Bu açık hüküm karşısında, Anayasa mahkemesinin kararını uygulamamak Anayasayı tanımamaktır. Başka bir anlamı yoktur.”

Eyleme katılanlarca sık sık “Yargıda Darbeye Geçit Yok”, “Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet”, “Yargı Sarayın Gezi Halkındır” sloganlarının atıldığı  eylemde Altınkurt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anayasanın 104. Maddesine göre ise Cumhurbaşkanı devlet organlarının

düzenli ve uyumlu çalışmasını temin etmekle yükümlüdür. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamalarla Anayasa Mahkemesini hedef haline getirip Yargıtay 3. Ceza Dairesine övgülerini sunmuştur. Burada örtülü şekilde yargıya “bundan sonra

Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorunda değilsiniz” talimatı verilmektedir. Bu sözlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan da Anayasanın kendisine verdiği yetkiyi aşmakta ve yargıdaki kaos ortamını sürdürmekten yana irade koymaktadır.

Bizler, demokratik kamuoyunun ve toplumsal muhalefetin temsilcileri olarak şunu çok iyi biliyoruz: yaratılan bu kaos ve kriz ortamında bedeli her zaman halk öder. Toplumu susturmak ve sindirmek adına girişilen bu kirli hamleler karşısında geri adım atmayacağız.

Hatay’da henüz su ve barınma sorunu çözülmemiş, eğitim ve sağlık hizmetleri götürülmemiş, zorunlu şekilde göç eden on binlerce insana geri dönme imkanı sağlanmamışken; devlet tüm kurum ve unsurlarıyla hala Hatay halkına çok şey borçluyken bu yaraları sarmak yerine yargı ve

siyaset el ele vermiş ve Hatay halkının iradesine el koymuştur. Can Atalay’ı serbest bırakmamak adına gösterilen bu direncin Hatay ve Türkiye halklarının iradesine el koymaktan başka hiçbir anlamı yoktur.

Sonuç olarak biz; emek ve demokrasi mücadelesinin unsurları olarak Yargıtayın vermiş olduğu kararı kabul etmiyoruz. Yargıda ve siyasette yaşanan bu kaos ortamı ile emek mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin önünün kesilmek istendiğinin farkındayız.

Asla geri adım atmayacağız. Tüm halkımızı, yargı ve siyaset işbirliği ile yaratılan bu garabete karşı çıkmaya davet ediyoruz. Hatay Milletvekili Av. Şerafettin Can Atalay serbest bırakılsın!”

Haberin Videosu:

Yüce Meclis’in, Milletin İradesi Yok Sayılıyor

Basın açıklamasında konuşma yapan CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “ Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) tutuklu vekili Can Atalay için "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması, tam anlamıyla bir darbe girişimidir.

Yargıtay eliyle en yüksek yargı organı Anayasa Mahkemesi’ne, Anayasa’nın kendisine kafa tutuluyor. Yargıtay eliyle, Yüce Meclis’in, milletin iradesi yok sayılıyor.” Dedi.

İl Başkanı Kamacı; “Konu artık Can Atalay mevzusu olmaktan çıkmış Anayasal düzenin, Anayasa Mahkemesi’nin tüzel kişiliğine yönelmiştir. Alınan bu siyasi karar ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasayı askıya aldığını ve AYM kararını uygulamadığını ilan ederek suç işlemiştir.

AKP’liler arasında bile tartışma yaratan bu karar, artık şirazenin kaydığını gösteriyor.

12 Eylül 2010 yılındaki referandumla birlikte başlayan yargıyı siyasallaştırma, güdümlü hale getirme süreci, geldiğimiz noktada devlet krizi haline gelmiştir. AKP iktidarı gerek hukuki düzenlemeler ile gerekse de hukuk dışı kararlar ile yargıyı sopa olarak kullanarak,

muhalif tüm sesleri bastırmayı bir alışkanlık haline getirdi. Bu bilinen bir gerçek ama son yaşanan durum devletin kendisi açısından asla kabul edilemez! Hukuk devletini yeniden inşa etmek bir zorunluluk haline gelmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak geri adım atmayacağız! Yargıtay 3. Ceza Dairesinin darbe girişimi karşısında yurttaşlarımızı direnmeye çağırıyoruz! Sokaklarda direneceğiz, meydanlarda direneceğiz, bu hukuksuzluğa teslim olmayacağız! Hiçbir karar, halkın iradesinden,

hukuktan üstün olamaz! Her zaman dediğimiz gibi Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!” dedi.

Eyleme CHP, HEDEP, SOL Parti, EMEP, TİP destek verdi.

yukarı çık
0
Paylaşım