Menu
RSS

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği: Bu Kararı Şiddetle Kınıyoruz

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği: Bu Kararı Şiddetle Kınıyoruz

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, Madımak katili Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı tarafından affedilerek serbest bırakılması karşısında oldukça sert bir duyuru yayınladı. “Bu zat bizzat Sivas Madımak semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi tarafından sosyal medyada yayınlanan basın duyurusu şöyle: Basına Ve Kamuoyuna

Devlet 27 yıllık adaletsizliğe devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetinin AKP'li Cumhurbaşkanı, Madımak katilini "affederek" serbest bıraktı. Resmi gazetede yayımlanan kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış Ahmet Turan Kılıç'ın affedildiği bildirildi.

Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak katlinden bizzat sorumludur.

Madımak davasında "zamanaşımı" için "hayırlı olsun" diyenler bir kez daha bizi şaşırtmadı. Aileler ve örgütümüzün 27 yıldır sürdürdüğü adalet arayışı devam edecektir.

Milyonlarca insanın vicdanında asla affedilmeyen bu katliam kadar bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlar da tarihin karanlık sayfalarında yerlerini çoktan alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz.

Madımak milyonlarca Alevinin kırmızıçizgisidir. Bir devletin yapması gereken, adaleti sağlamaktır. Madımak, Cumhuriyet tarihinde yapılan en ağır ve en alçak katliamdır. Bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür.

Bu kararı tanımıyoruz.

Bu kararı şiddetle kınıyoruz.

Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldubitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz.

Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız.

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ”

yukarı çık
0
Paylaşım