Menu
RSS
Manavgat'da Evleri Yanan Köylülerden Dilekçe Eylemi

Manavgat'da Evleri Yanan Köylülerden Dilekçe Eylem…

Manavgat'da yaşanan yangında e...

Antalya CHP İl Başkanı’ndan Ak Parti İl Başkanına: Yüreğiniz Varsa Aynı Ciddiyetle Yanıtlayın!

Antalya CHP İl Başkanı’ndan Ak Parti İl Başkanına:…

AKP İl Başkanı Ethem Taş’ın dü...

Yöresel Ürünler Fuarı 11. Kez Kapılarını Açtı

Yöresel Ürünler Fuarı 11. Kez Kapılarını Açtı

Antalya Ticaret Borsasınca (AT...

Akaryakıt zamları sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'ndan "Acil" Çağrı: Toplanmamız Lazım

Akaryakıt zamları sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'ndan …

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçd...

Motorine Bir Zam Daha! Fiyat 8,50'ye Doğru Gidiyor

Motorine Bir Zam Daha! Fiyat 8,50'ye Doğru Gidiyor

Cuma günü 41 kuruş zam gelen m...

Antalya’da Bulunan Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nın Adayıyla İlgili İlginç Çıkış: Siz Onu Seveceksiniz

Antalya’da Bulunan Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nı…

Halk müziği sanatçısı Arif Sağ...

YÖREX ile 81 İl Antalya’da Buluşacak

YÖREX ile 81 İl Antalya’da Buluşacak

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ...

Prev Next

Alevi Kurumları: Isparta Belediye Başkanı Derhal İstifa Etsin.!

Alevi Kurumları: Isparta Belediye Başkanı Derhal İstifa Etsin.!

Isparta Cemevi'nin açılışında konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, cemevlerinin yasalarda ibadethane olarak yer almamasını ve Diyanet'in tutumunu eleştirdi.

Bunun üzerine Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, kürsüye yönelerek Kaplan'ın sözünü kesti.

Yol TV'de yer alan habere göre PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, yaptığı konuşmada Alevilerin ibadethaneleri olan cemevleri yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etti. Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemleri olduğunu belirten Kaplan,

“Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerinin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. 'Cemevleri kırmızı çizgidir' diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir.

Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” diye konuştu.

Kaplan konuşmasına devam ederken Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak kürsüye doğru yürüdü ve Kaplan kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söyledi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez ise Gani Kaplan’ın konuşmasına müdahale etmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e tepki olarak söz almadı ve durumu protesto etti.

Alevi kurumları bu gelişme karşısında kamuoyuna açıklamada bulundu:

“BASINA VE KAMUOYUNA

Akp'li belediye başkanı Cemevi açılışında Alevilere hakaret etti.

AKP'li Isparta belediye başkanı Şükrü Başdeğirmen Cemevi açılışında diyanet işlerinin kaldırmasını ve eşit yurttaşlık hakkımızın verilmesi yönünde konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Gani Kaplan'ın üzerine yürüyerek hakaret edip, nefret söylemlerinde bulundu.

Alevi düşmanlığı öyle boyutlarda ki varlığımıza dahil tahammülleri yok.

Tüm Alevi kurumları olarak açıkça söylüyoruz, diyanetinizde, belediyenizde haddinizi bileceksiniz. Ülkenin en köklü Alevi örgütlerinden PSAKD'nin genel başkanı konuşurken kürsüye yürümek, milyonlarca Alevi'nin üzerine yürümektir.

 "İndirin bunu, alın gözaltına..." tehditlerinizde bize sökmez. Biz sizin gibi zamane yezitlerini çok gördük. AKP iktidarı bir taraftan demokrasi, eşitlik güzellemeleri yaparken diğer yandan gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi. Ne bir belediye başkanı nede bir başkası Alevilere ve Cemevlerimize hakaret edemez.

Öte yandan belediye başkanının "bu Cemevini ben yaptırdım." sözleri hadsizliğin yanı sıra yalandır. Çünkü, başta Ispartalı Aleviler olmak üzere onlarca Alevi kurum yöneticileri çok iyi biliyor ki, Cemevi, arsanın satın alınmasından inşaatın tamamlanması,

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, ülkedeki Alevi kurumları ve Ispartalı iş adamlarının lokmaları sayesinde olmuştur.

Ayrıca AKP'li belediye başkanı Alevilere hakaret ederken ondan özür dileyen cemevi yönetimini de Hünkara haval ediyoruz ve kınıyoruz. Görüyoruz ki milyonlarca Alevi'nin hak alma mücadelesinde "Aleviler vardır Alevilik haktır..." Sözündeki HAKK'ı Alevilikte değil, AKP'li belediyede aramaktalar.

Halk ozanlarımız yolumuzun kültürümüzün taşıyanlarıdır. Bugün bunun bir örneğini, konser için Cemevi açılışına gelen fakat bu hakaret ve saygısızlık karşısında Pir Sultanca duruş sergileyip konserini iptal eden, Tolga Sağ ve Muharrem Temiz'e,

PSAKD genel başkanı Gani Kaplan şahsında Alevilere yapılan hakaret karşısında konuşma yapmayı protesto eden ADFE genel başkanı Celal Fırat ve HBAKV genel başkanı Ercan Geçmez'e teşekkür ediyoruz.

Diyanet işleri başkanlığı denilen kurum kırmızı çizgimizdir, kapatılmalıdır.

AKP'li Isparta belediye başkanını kınıyoruz.!

Isparta belediye başkanı derhal istifa etsin.!

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ”

yukarı çık
0
Paylaşım