Menu
RSS
Antalya'da Sağanak Ve Fırtına Etkisini Artırdı

Antalya'da Sağanak Ve Fırtına Etkisini Artırdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün...

‘Turuncu’ Kod Verilen Antalya’da Etkili Fırtına

‘Turuncu’ Kod Verilen Antalya’da Etkili Fırtına

Meteorolojinin kuvvetli yağış ...

Antalya’da Yılmaz Demokrasi Savunucusu Uğur Mumcu Törenle Anıldı

Antalya’da Yılmaz Demokrasi Savunucusu Uğur Mumcu …

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD...

Karnesi Zayıf Olan Çocukları Anlamaya Bakın.!

Karnesi Zayıf Olan Çocukları Anlamaya Bakın.!

Yüksek başarılar beklediğiniz ...

Antalya Eğitim Sen: Eğitim ve Yaşam Hakkı Başta Olmak Üzere, Çocukların En Temel Hakkı Tehdit Altında

Antalya Eğitim Sen: Eğitim ve Yaşam Hakkı Başta Ol…

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkan...

Prev Next

Antalya’da Bakan’a Sunulan Çifte Raporun Detayları Belli Oldu

Antalya’da Bakan’a Sunulan Çifte Raporun Detayları Belli Oldu

Tarım ve ekmekçilik sektörünün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sunduğu özel raporun detayları belli oldu. Raporda; sektörün temel sorunları ve detaylı çözüm önerileri yer alıyor. Antalya iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a

tarım ve ekmekçilik sektörü tarafından sunulan özel raporların detayları belli oldu.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından hazırlanan raporda ihracat, tarım sigortası sorunları, Hal Yasası, vergi uygulamaları, girdi maliyetleri gibi konular ön plana çıkarken, ekmekçilik sektörünün gündeminde ruhsatsız işletmeler, taban fiyat uygulaması ve ekmek israfı vardı.

VERGİLERDEN VAZGEÇİN

ATB tarafından hazırlanan ve ‘Tarımsal Ticaret ve Ekonomi Raporu’ başlığı altında 11 maddede toplanan detaylı çalışmada; tarımsal üretimdeki girdi maliyetlerinin enflasyon oranlarının çok üzerinde arttığı vurgulanarak yükün hafifletilmesi amacıyla KDV-ÖTV gibi tüm vergilerden en az iki üretim sezonu vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı.

HAL YAPISI KORUNMALI

Üreticinin ürününü değerinde pazarlama fonksiyonlarını daha etkin şekilde yerine getirecek yeni bir modele geçilmeden mevcut hal yapısının ortadan kaldırılmaması gerektiği belirtilerek, hallerin sayısı ve özellik tanımlamaları rekabeti geliştirici ve kurumsallaşmayı arttırıcı yönde düzenlenmesi gerektiği önerildi.

ESNAF KORUNMALI

Coğrafi işaret gelişiminin desteklenmesine yönelik önerilerin de yer aldığı raporda, işaretli ürünlerin uluslararası tanıtımlarının yapılması gerektiği, festival, kermes, sergi, pazar, tanıtım günleri ya da benzeri isimler altında fuar dışı ve denetimden uzak, yöresel ürünleri değersizleştiren, kayıtlı ve vergiye tabi esnafa zarar veren etkinliklerin engellenmesi vurgulandı.

GÜMRÜK UYARISI

İhracat sürecinde THY ile özel indirimli kargo fiyat tarifesi uygulanması gerektiği, bozulabilir tarım ürünlerine yönelik renkli mühür uygulamasına geçilmesi, gümrük kapılarında randevu sürelerinden kaynaklı kayıpların yaşanmaması için çalışma saatlerinin vardiyalı sistem ile 24 saate çıkarılması istendi.

ÖN ŞART TALEBİ

Ekmekçilik sektörünün sorunlarına ilişkin hazırlanan, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Totoş tarafından sunumu yapılan raporda ise ruhsatsız işletmelere yönelik tespitler dikkat çekti.

Sorunun çözümü için ticari işletmelerin su ve elektrik aboneliği alımı aşamasında, su ve elektrik aboneliğini verecek olan kurumların talep ettiği belgeler listesine ruhsat veya ön uygunluk belgesi getirme şartının konması gerektiği vurgulandı.

TABAN FİYAT DA OLMALI

Ekmeğe taban fiyat sınırı getirilmesi önerilerek şöyle denildi: “Ekmekte tavan fiyatla birlikte taban fiyatın da belirlenmesi, hem haksız rekabeti, hem de kalite kaybını ortadan kaldıracak, sektörde daha fazla istihdam yaratacak, devletin vergi kaybı ortadan kalkacaktır.

Halk sağlığını yakından ilgilendiren ekmek, ticaret malzemesi olmaktan kurtulup daha sağlıklı olarak sofralarımıza gelecektir.”

İSRAF ÖNLENMELİ

Raporda; Türkiye genelinde günde 95 milyon adet ekmek tüketildiği, 6 milyon adet ekmeğin ise israf edildiğine vurgu yapılarak, ekmek israfı sebebiyle yıllık ekonomik kaybın un ihracatından elde edilen gelirle eş değer olduğu belirtildi ve şu öneri sunuldu:

“Ekmek fiyatlarının düşük olması israfın önüne geçilememesinin en büyük nedenlerinden birisidir. İnsanların, özellikle de çocukların tüketim ve israf konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.

yukarı çık
0
Paylaşım