Menu
RSS
Pehlivanlar Bugün Saat 14.30’da Döşemealtı’nda Karşılanacak

Pehlivanlar Bugün Saat 14.30’da Döşemealtı’nda Kar…

663.Tarihi Kırkpınar Yağlı Gür...

CHP lideri Özel'den Eylem Çağrısı: Ayağa Kalkın, Saat 21'de Işıkları Açıp Kapatın

CHP lideri Özel'den Eylem Çağrısı: Ayağa Kalkın, S…

“Türkiye’yi ayağa kalkmaya dav...

Üç İşçi Konfederasyonundan Ortak Bildiri: İnsan Onuruna Yaraşır Bir Yaşam

Üç İşçi Konfederasyonundan Ortak Bildiri: İnsan On…

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, "İnsa...

Eğitim İş: Öğretmeni Mesleksizleştirme Kanununa Karşı Meslek Nöbetimizi Başlattık

Eğitim İş: Öğretmeni Mesleksizleştirme Kanununa Ka…

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na k...

Akdeniz'de 4.1 Büyüklüğünde Deprem!

Akdeniz'de 4.1 Büyüklüğünde Deprem!

AFAD tarafından yapılan açıkla...

Antalya DİSK: TUİK Gerçekleri Açıkla, Ekmeğimle Oynama!

Antalya DİSK: TUİK Gerçekleri Açıkla, Ekmeğimle Oy…

TÜİK’in açıkladığı resmi veril...

Prev Next

Daha Tehlikeli Bir Dünyada Yaşıyoruz

Daha Tehlikeli Bir Dünyada Yaşıyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Soğuk savaş sonrası tansiyon düştüğünde savunmaya ayrılan bütçeyi düşürmüştük ancak

tansiyon yeniden yükseliyor ve savunma harcamalarını artırmak gerekiyor” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, The Telegraph gazetesinin podcast yayınında gazeteci Joe Barnes'ın sorularını yanıtladı.

İnglitere'de 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerin ardından NATO'nun milli gelirin yüzde 2'sini savunmaya harcama sözüne bağlılığın devamını beklediklerini kaydeden Stoltenberg, “Soğuk savaş sonrası tansiyon düştüğünde savunmaya ayrılan bütçeyi düşürmüştük

ancak tansiyon yeniden yükseliyor ve savunma harcamalarını artırmak gerekiyor” dedi.

“Nükleer Bir İttifak Olmaya Devam Edeceğiz”

Stoltenberg, kendi görevi döneminde NATO'nun nükleer konusunda daha şeffaf hale geldiğini anlatarak, "Şeffaflığın, nükleer bir ittifak olduğumuza ilişkin doğru mesajını vermeye yardımcı olduğunu düşünüyorum, NATO'nun hedefi nükleersiz bir dünyadır ancak nükleer silahlar var oldukça

biz de nükleer bir ittifak olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Rusya Ve Çin’de Nükleer Silaha Yatırım

Rusya ve Çin'in nükleer silah kapasitesine önemli yatırım yaptıklarına dikkati çeken Stoltenberg, 2020'lerin sonunda iki ülkenin toplam 1000 nükleer başlıklı silaha sahip olma beklentisine işaret etti.

Stoltenberg, Çin, Rusya ve Kuzey Kore'de nükleer silahlar bulunurken NATO'da olmamasının daha tehlikeli bir dünyayı ortaya çıkaracağını söyledi.

“ABD, nükleer bombalarını modernize ediyor”

NATO'nun nükleer caydırıcılığını artırmaya çalıştığını da vurgulayan Stoltenberg, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD, B61 bombalarını (havadan karaya serbest düşümlü taktik nükleer bomba) modernize ediyor. Avrupa'da da başlıkları bulunuyor. Avrupalı müttefikler ise NATO'nun nükleer misyonuna hizmet eden uçaklarını modernize ediyor. İngiltere'nin kendi nükleer silahları bulunuyor.

Kaç savaş başlığının hazır, kaç başlığın depolarda olacağına ilişkin operasyonel detaylara girmeyeceğim ancak bunları birbirimize danışmamız gerek ve NATO şu an bunu yapıyor."

Aşırı Sağın Yükselişi

Stoltenberg, Avrupa'da ve ABD'deki seçimlerde aşırı sağın yükselmesine yönelik soruyu da yanıtlayarak, "NATO'yu güçlü kılmak tüm İttifak üyelerinin çıkarınadır çünkü daha tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Daha tehlikeli bir dünyada Avrupa ve Kuzey Amerika'nın omuz omuza durması önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Savaşı

NATO'nun Ukrayna'ya desteğine de değinen Stoltenberg, “Eğer Putin Ukrayna'da kazanırsa, bizim kesinlikle daha da korunmasız hale geleceğimize inanıyorum. Putin, ne zaman başka bir ülkeye karşı askeri güç kullansa istediğini aldı. Bunun böyle olmayacağını göstermeli ve

savunma harcamalarımızı artırmalıyız. Bizim güvenlik çıkarlarımıza uygun olanı, Putin'in Ukrayna'da kazanmasını engellemektir" dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'ya sağlanan askeri desteğin yüzde 99'unun NATO ülkelerinden geldiğini, bu sayede Ukrayna'nın savaşın başından bu yana kaybettiği yerlerin yüzde 50'sini geri aldığını dile getirdi.

“Savunma Harcamaları Yüzde 18 Artacak”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada da “NATO müttefikleri bu yıl savunma harcamalarını yüzde 18 artıracak. Bu son yılların en büyük artışı” dedi.

Stoltenberg, NATO üyesi 23 ülkenin gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2 ya da daha fazlasını savunmaya harcayacağını kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna ile ateşkes anlaşmasının ön şartı olarak daha fazla toprak talep ettiğine dikkat çekerek, “Bu bir barış teklifi değil, Rusya'nın Ukrayna'yı egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden vazgeçmeye ikna ederek savaşta hedeflerine ulaşması önerisidir” dedi. BİA Haber Merkezi

yukarı çık
0
Paylaşım